Neočakávaná fakta o Chorvátsku, vďaka ktorým sa do tejto krajiny zamilujete

Keď začneme slovo „Chorvátsko“, okamžite si predstavíme luxusné pláže so zlatým pieskom, azúrovým morom a zvukom príboja. To však nie je úplný zoznam vecí, ktorými by nás táto krajina mohla prekvapiť. Bližší pohľad na ňu odhalí podrobnosti, ktoré nemusia byť v sprievodcovi uvedené.

Existuje ostrov na ostrove v Chorvátsku

V Chorvátsku existuje viac ako 1 000 ostrovov a ostrovčekov, ale iba v menšom počte, okolo 47 v nich žije ľudí. Mljet stojí medzi nimi oddelene, pretože má vlastný ostrovček. Spoločnosť Mljet mnohokrát zmenila majiteľa. Rimania navyše používali tento malebný kútik ako miesto exilu dosť dlho. V západnej časti ostrova sa nachádza národný park, uprostred ktorého sa nachádzajú 2 jazerá so slanou vodou. V jednom z týchto jazier, ktoré sa nazýva Veľké jazero, sa nachádza starožitný kláštor z 12. storočia. Bol postavený na malom kúsku zeme, na ostrove Saint Mary, ktorý sa nazýva „ostrov na ostrove“.

Má jedno z najmenších miest na svete

Existuje chorvátska legenda, ktorá hovorí, že Hum postavili obri jednoduchým ukladaním balvanov na seba. Mesto skutočne vyzerá ako kamenný blok, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1150 stôp, na samom vrchole kopca medzi mestami Roč a Buzet. Populácia Humu je 72 ľudí, čo z neho robí jedno z najmenších miest na svete. V rôznych časových obdobiach patrila Rímu, Benátkam, Rakúsku, Francúzsku a Taliansku. Je dobyté, vypálené, znovu vybudované. Napriek tomu všetkému si Hum dokázal udržať svoju atmosféru.

  • V Hum sú iba 3 rady domov a 2 ulice. Najstaršie budovy sa nachádzajú v strede a nové sú umiestnené na severnej strane. Celé mesto môžete prejsť pešo za 30 minút.

Tu sa natáčali niektoré epizódy Hry o tróny

Niekoľko scén pre televízny seriál Hra o tróny bolo natočených v Chorvátsku. Kráľovské pristátie a slávny Železný trón sa nachádzali v Dubrovníku. Neďaleko západných hradieb mesta sa tiež strieľala bitka pri Blackwater. V arboréte Trsteno sa nachádzala Červená pevnosť patriaca k Tyrellom a sprisahancov z Meereenu potrestala Matka drakov v pevnosti Klis v Splite.

V Chorvátsku sa nachádza egyptský sfinga

Sfinga sa objavila v Chorvátsku za vlády rímskeho cisára Diokleciána. Poddaní si tak vážili panovníka, že si dokonca mysleli, že je božského pôvodu, podobne ako faraóni. Na zdôraznenie tejto podobnosti bol v Splite nainštalovaný sfinga z čiernej žuly dovezená priamo z Egypta.