5 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť peniaze


Najťažšia vec na šetrení peňazí je niekedy len začiatok. Tento podrobný návod, ako ušetriť peniaze, vám môže pomôcť vytvoriť jednoduchú a realistickú stratégiu, takže môžete šetriť na všetky svoje krátkodobé a dlhodobé ciele sporenia.

Zaznamejte svoje výdavky

Prvým krokom, ako začať šetriť peniaze, je prísť na to, koľko miniete. Sledujte všetky svoje výdavky – to znamená každú kávu, domáce potreby a hotovostné prepitné.

Keď budete mať svoje údaje, usporiadajte čísla podľa kategórií, ako je plyn, potraviny a hypotéka, a súčet jednotlivých čiastok. Použite svoje kreditné karty a bankové výpisy, aby ste sa ubezpečili, že ste presní – a nezabudnite na žiadne.

Rozpočet na úspory

Keď získate predstavu o tom, čo za mesiac miniete, môžete začať organizovať zaznamenané výdavky do uskutočniteľného rozpočtu. Váš rozpočet by mal načrtnúť, ako sa vaše výdavky vyrovnávajú s vašimi príjmami – aby ste si mohli naplánovať svoje výdavky a obmedziť nadmerné výdavky. Nezabudnite zohľadniť výdavky, ktoré sa vyskytujú pravidelne, ale nie každý mesiac, napríklad údržba auta.

Tip: Zahrňte kategóriu sporenia – usilujte sa ušetriť 10 až 15 percent svojho príjmu.

Nájdite spôsoby, ako môžete znížiť svoje výdavky

Ak sú vaše výdavky také vysoké, že nemôžete ušetriť toľko, koľko by ste chceli, môže byť načase obmedziť ich. Identifikujte nepodstatné prvky, za ktoré môžete minúť menej, napríklad zábavu a večeru. Hľadajte spôsoby, ako ušetriť na fixných mesačných nákladoch, ako je televízia a mobilný telefón.

Tu je niekoľko nápadov na zníženie každodenných výdavkov:

  • Použite zdroje, ako sú výpisy udalostí pre komunitu, na vyhľadanie bezplatných alebo lacných udalostí, aby ste znížili výdavky na zábavu.
  • Zrušte predplatné a členstvá, ktoré nepoužívate – najmä ak sa obnovujú automaticky.
  • Zaviažte sa k jedlu iba raz mesačne a vyskúšajte miesta, ktoré spadajú do kategórie „lacné stravovanie“.
  • Dajte si „lehotu na zváženie“: Ak vás zláka nepodstatný nákup, počkajte niekoľko dní. Môžete byť radi, že ste prešli – alebo ste pripravení na to šetriť.

Stanovte si ciele sporenia

Jedným z najlepších spôsobov, ako ušetriť peniaze, je stanoviť si cieľ. Začnite premýšľaním o tom, na čo by ste si mohli chcieť našetriť – napríklad, že sa vydáte, plánujete dovolenku alebo si sporíte na dôchodok. Potom zistite, koľko peňazí budete potrebovať a ako dlho vám môže trvať ich uloženie.

Rozhodnite sa o svojich prioritach

Po vašich výdavkoch a príjmoch budú mať vaše ciele pravdepodobne najväčší vplyv na to, ako rozdelíte svoje úspory. Nezabudnite na dlhodobé ciele – je dôležité, aby plánovanie odchodu do dôchodku nezasahovalo do úzadia krátkodobejších potrieb.