Dôvody, prečo začať do jedla pridávať škoricu

Škorica bola v stredoveku v Európe považovaná za luxusné korenie. Arabi ho prepravovali ťažkopádnymi pozemnými cestami a kúpiť si ho mohli dovoliť iba majetní ľudia. Škoricu dnes nájdeme takmer v každej kuchyni. Ale toto bežné korenie nie je len lahodnou prísadou do koláčov a môže vám pomôcť dosiahnuť bezchybne pokožku a zlepšenie pohody.

Môže minimalizovať výskyt akné

Škorica má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré sú užitočné pri liečbe vyrážok. Toto korenie môže zabiť baktérie a huby, ktoré spôsobujú škvrny. Je tiež skvelým zdrojom silných antioxidantov, ktoré chránia vaše telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Môžu spôsobiť zápal, a keď k tomu dôjde, upchajú sa nám póry, čo vedie k akné.

Zabraňuje prejavom starnutia

Voľné radikály môžu tiež prispievať k predčasnému starnutiu pokožky , čo spôsobuje jemné linky, pigmentáciu a celkovo matne vyzerajúcu pokožku. Antioxidanty v škorici spomaľujú tento proces tým, že  chránia vaše bunky pred týmto poškodením. Škorica môže dokonca podporovať produkciu kolagénu, pretože obsahuje stopové prvky, o ktorých sa preukázalo, že zvyšujú hladinu kolagénu.

Má protizápalové vlastnosti

Zápal pomáha telu bojovať proti vírusom a opraviť poškodenie tkaniva. Ak je však namierený proti vlastným tkanivám vášho tela, môže sa stať nebezpečným. Štúdie preukázali, že škorica má protizápalové vlastnosti a môže dokonca zmierniť opuch.

Môže znížiť riziko srdcových chorôb

Pridanie škorice do vašej stravy môže podľa výskumov udržať vaše srdce zdravé. Diéta s vysokým obsahom tukov môže viesť k srdcovým chorobám a pridanie trochu škorice do jedla môže pomôcť vyrovnať toto riziko.

Pomáha pri chudnutí

Škorica je bohatá na vlákninu. Dodá vám pocit sýtosti a pomôže vám bojovať s chuťou na jedlo. Tiež zvyšuje metabolizmus, pretože vaše telo spotrebúva na spracovanie korenia viac energie ako pri iných potravinách.

Môže to zlepšiť pamäť

Škorica môže pomôcť oddialiť starnutie mozgu a znížiť oxidačný stres  mozgových buniek. Stimuluje tiež hipokampálnu plasticitu, časť mozgu spojenú s pamäťou. Ukázalo sa dokonca, že korenie zlepšuje niektoré príznaky Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.