Novoročné predsavzatia nefungujú. Stavte na istotu vo svojom podnikaní

S príchodom nového roka všetci bilancujeme a mnohí z nás si dávajú rôzne predsavzatia. Často to ani nemusia byť predsavzatia ako také, ale skôr určité plány, čo by sme chceli v živote dosiahnuť. A nie je to inak ani v oblasti podnikania. Veď ktorý podnikateľ by sa nechcel dostať na vrchol, zarábať veľké peniaze a užívať si život naplno prostredníctvom fungujúceho podniku. V dnešnej konkurenčnej dobe je to však často ťažké. Preto je dôležité, aby ste svoje podnikanie nielen rozvíjali, ale aj chránili. Povieme vám, ako to urobiť.

Je váš produkt naozaj váš?

Možno sa teraz pýtate, ako je táto otázka myslená. Jednoducho povedané – je produkt/služba, ktorú ponúkate, skutočne vaša, chránite ju tak, aby vám ju nikto nemohol ukradnúť? Jediným legálnym spôsobom, ako chrániť svoju firmu alebo výrobky či služby, ktoré ponúkate, je takzvaná ochranná známka. Používa sa na odlíšenie výrobkov a služieb a jeho hlavným účelom je chrániť spotrebiteľov pred zámenou konkrétnej služby alebo výrobku s inou konkurenčnou ponukou. Ak teda vaša ponuka ešte nie je chránená malým písmenom R v kruhu, mali by ste o tom začať okamžite uvažovať.

Registrácia ochrannej známky – náklady a pravidlá

Ochranná známka môže mať mnoho podôb – je to grafické znázornenie, či už pomocou písmen, obrázkov alebo znakov. Často však môže ísť aj o tvar samotného obalu alebo dokonca o hudobné stvárnenie – napríklad vo forme jinglu. Keďže ochranná známka spadá do oblasti duševného vlastníctva a spravuje ju Úrad priemyselného vlastníctva, kde tiež požiadate o registráciu ochrannej známky a vybavíte všetky formality. Náklady na registráciu ochrannej známky sa pohybujú v stovkách eur v závislosti od toho, či obchodujete len na území Slovenskej republiky – tu vám stačí registračná známka platná na vašom území. Ak však pôsobíte aj v zahraničí, musíte si ochrannú známku zaregistrovať v jednotlivých krajinách vašej jurisdikcie alebo si môžete zvoliť registráciu pre celú EÚ. Po splnení všetkých formalít a udelení ochrannej známky vám bude pridelená na obdobie 10 rokov, po ktorom ju budete musieť obnoviť, inak bude zrušená a zaregistrovať si ju môže ktokoľvek iný.

Nech už sú vaše plány alebo predsavzatia na rok 2023 v rámci vašej firmy akékoľvek, nezabudnite, že najdôležitejšie je byť chránený. Ochranná známka môže byť skvelým spôsobom, ako vám v tom pomôcť.