Skutočnosti, ktoré dokazujú, že thajský životný štýl je iná ako akákoľvek iná kultúra

Ostatné krajiny sú často ako iné planéty: nikdy skutočne neviete, čo môžete čakať. A krátka dovolenka v dobrom hoteli nestačí na to, aby ste skutočne spoznali ducha nového miesta a spoznali zvyky obyvateľov, například v Thajsku.

V Thajsku existujú 3 typy úctivých pozdravov. A je tu ešte jedna pre tých, ktorí si nemôžu vybrať z prvej 3

Thajský pozdrav „Wai“ by mohol byť prvou vecou, ktorú po príchode do Thajska uvidíte. Malý luk s rukami, ktorý vyzerá, akoby ste sa modlili. Gesto sa nepoužíva iba ako pozdrav, ale aj na preukázanie úcty. Môžete to urobiť  tromi rôznymi spôsobmi:

  • Palec sa dotýka brady – pre kolegov a priateľov;
  • Palec dotýkajúci sa nosa – pre ľudí, ktorí sú starší ako vy;
  • Palec sa dotýka čela – to je najväčšia úcta, napríklad voči kráľovi.

Ak neviete, ako na toto gesto reagovať, môžete si dať ruky dokopy vo výške hrudníka a trochu sa ukloniť. Turisti to ale robiť nemusia – miestni budú radi, ak sa na nich len slušne usmejete.

Položenie nôh na stôl, stoličku alebo na iné povrchy je priamou urážkou

Položenie nôh na seba tak, aby vaše chodidlá boli viditeľné pre ostatných ľudí, a tiež ich položenie na stôl alebo stoličku sa považuje za prejav neúcty. Je to veľmi hrubé a urážlivé gesto, pretože nohy sú tu považované za najšpinavšiu časť tela. Preto ich Thajci po príchode domov umyjú.

Samozrejme, rozumejú, keď to turisti ignorujú, ale je lepšie rešpektovať miestnu kultúru.

Hlava je najposvätnejšou časťou ľudského tela

Hlava je niečo posvätné. Nemali by ste sa nikoho dotýkať vlasov, aj keď je to priateľské gesto alebo žart. To isté platí pre niekoho deti. Miestni obyvatelia to nepochopia, ak sa dotknete hlavy dieťaťa.

Nie je to však príliš prísne pravidlo a nie všetci Thajčania sa ním riadia.

Domáci milujú inhalátory

V akýchkoľvek obchodoch alebo lekárňach nájdete police s malými inhalátormi v rôznych príchutiach. Mentol je najpopulárnejší.

Miestni obyvatelia používajú inhalátory na zbavenie sa vecí, ako sú bolesti hlavy alebo nádcha.

Mnoho detí dostane hneď po narodení nezvyčajné stredné mená

Mnoho Thajcov má tradičné viery. Jedným z nich je, že zlí duchovia nemôžu ublížiť dieťaťu, ak nevedia, ako sa volá. Deťom teda dajú dve mená.

V posledných rokoch sa tradícia zmenila: deti dostávajú často druhé mená podľa slávnych značiek alebo populárnych anglických slov. Napríklad Pepsi, Benz, Pancakes, Gold, Bank, Wi-Fi a tak ďalej.

Na mnohých verejných miestach nenájdete toaletný papier. Nájdete však niečo iné

Väčšina toaliet má bidety, ktoré sa používajú namiesto toaletného papiera. Ak kúpeľňa nie je veľmi dobre vybavená (napríklad namiesto toalety je v zemi iba diera), nájdete tu vedro s vodou a ponornú kanvicu.

Ak je tam toaletný papier, nemôžete ho spláchnuť na toalete: stoky v Thajsku sú rôzne a môžu sa upchať.