Čo sú to kŕčové žily a prečo vznikajú?

Kŕčové žily sú v súčasnej dobe častým problémom, najmä žien, ktoré sú v strednom veku. Avšak, čoraz viac ľudí sa stretáva s týmto problémom a podobnými komplikáciami. Dnes nie je nič nezvyčajné, ak sa to vyskytne aj u mladších ročníkov. Vo všeobecnosti však platí, že kŕčové žily postihujú najmä ženy.

V prvom rade si povieme niečo o tom, čo sú to kŕčové žily. Ide totiž o veľké, opuchnuté žily, ktoré sa objavujú najmä na nohách, prípadne chodidlách. Kedy vznikajú? Najmä v čase, keď žily nepracujú správne a krv netečie tak, ako by mala. To znamená, že sa postupne zhromažďuje na istých miestach v žile, čo zapríčiňuje nesprávne fungovanie. Ak ste sa stretli s týmto problémom aj vy, budete musieť podstúpiť vyšetrenie žíl. Nemusíte sa však ničoho obávať. Nejde o nič hrozné. Lekár posúdi, či u vás bude nutná operácia a v akej forme. Teraz sa však pozrieme na konkrétne dôvody, prečo kŕčové žily vznikajú, aby ste sa im vedeli úspešne vyhnúť. Tak, poďme sa na to pozrieť.

Zlý zdravotný štýl

Kŕčové žily často vznikajú aj v prípade, že žijete nezdravým životným štýlom. Ak neustále sedíte na gauči pred televíziou, krv vo vašich žilách sa hromadí. Kŕčové žily môžu vzniknúť aj v situácii, že máte sedavé zamestnanie, prípade ak celý deň stojíte na nohách. Preto to je potrebné kompenzovať nejakou fyzickou aktivitou.

Po tehotenstve

U žien sa častokrát vyskytnú kŕčové žily po tehotenstve alebo v čase menopauzy. U žien je to však prirodzené. Ak sa takýto problém naskytne, mali by to ihneď konzultovať s lekárom. kŕčové žily totiž môže prejsť aj do vážnejších komplikácií.

Medzi ďalšie príznaky patria aj pridružené ochorenia, obezita, genetická predispozícia alebo vek vyšší ako 50 rokov. Ak chcete tomuto problému predísť, nájdite si vhodnú fyzickú aktivitu, ktorou to budete kompenzovať.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*