Boj s prokrastinácie

Prokrastinácie nie je fenoménom posledných rokov, len sa určilo pomenovanie pre neustále odkladanie povinností. Robenie vecí na poslednú chvíľu a zabúdanie na dôležité úlohy, o nie je nič príjemné. V mnohých prípadoch ide len o bežnú lenivosť, niekedy môže prokrastinácie však vážne zasahovať do života a je potrebné ju začať čeliť. Z psychologického hľadiska je to mechanizmus, ako zvládať úzkosť spojenú s vykonávaním niektorých činností. Sú ľudia, ktorí takto odkladajú účtovníctvo, platenie účtov, u iných ľudí sú to domáce práce, pracovné úlohy a ďalšie povinnosti.

ako postupovať

Dôležité je pochopiť, že odkladaním úloh sa daný problém nevyrieši a bude nás naopak trápiť ešte dlhšie alebo sa naopak budú povinnosti hromadiť a s tým sa bude hromadiť aj stres, že je potreba všetko zvládnuť. Základom boja v prokrastinácie je plánovanie. Väčšina podnikateľov si nedokáže predstaviť život bez diára a ak vás trápia prokastinace, stane sa diár tiež vaším najlepším pomocníkom. Vezmite všetky svoje povinnosti a rozplánujte si ich priebežne tak, aby ste nemali všetky na jeden deň, ale mohli sa im postupne venovať. Keď určíte každej povinnosti konkrétny deň, budete počítať s vykonaním úlohy a urobíte z neho rutinu. Napríklad, ak budete nakupovať každú stredu, zvyknete si na túto činnosť a už vás nemusí ďalej stresovať. Náhle môžete nájsť v plánovaní svojich úloh záľubu a zistíte, že to nie je stres, ale možnosť, ako si skvele plánovať život.

Plánovanie vás donúti usporiadať si život, pretože prokrastinácie často vzniká, keď máte vo veciach chaos a nedokážete si ich usporiadať. Keď dáte všetkým veciam vo svojom živote poriadok, už sa nestane, že by vo vás vyvolávali úzkosť. Začnite postupne plánovaním bežných úloh, treba maličkostí. Čoskoro zistíte že to skvele funguje a môžete takto plánovať osobné aj pracovný život.