Ako zorganizovať rodinnú party na záhrade

Vôňa grilovaného mäska a zeleniny, šaláty, čerstvé ovocie, plno smiechu a deti pobehujúce okolo… Spojte so štrnganím vínových pohárov, príjemným teplým vánkom a jedinečnou atmosférou praskajúceho ohňa. Ale čo je na tejto predstave najdôležitejšie? Vaša rodina, milujúci a milovaní ľudia, s ktorými chceme všetci tráviť viac času. Rodinná party na záhrade je na to skvelá príležitosť.

 

Chute, vône a hudba

Naša pamäť funguje pomocou všetkých zmyslov, preto ak chcete vytvoriť príjemnú pohodu, zamerajte sa na chute – skombinujte všetky jej podoby, sladkú, slanú, horkú i kyslú v správnom pomere. Pripravte pre hostí príjemnú vôňu chutného jedla, ale aj sviežich kvetov. Zvoľte  mäkké a pohodlné sedenie alebo zopár ležadiel v polotieni. Príjemná hudba iba podčiarkne vašu snahu, ale dbajte na to, aby sa hostia mohli rozprávať a nemuseli na seba kričať.

Celkovú atmosféru svojou vôňou a chuťou doplní výborná káva z Kostariky, Brazílie či inej obľúbenej kávovej destinácie. Rodinná party trvá niekoľko hodín a niekedy sa natiahne aj do polnoci a preto káva vás udrží na nohách a s mysľou plnou energie. Môžete sa naučiť aj špeciálne triky od znalcov, napríklad, ako pripraviť cappuccino. Na také niečo žiadna návšteva nezabudne a potešíte aj mladších členov rodiny, ktorým sa pitie kávy ešte neodporúča.

 

Vytvárajte originálne spomienky

Keď práve nemôžeme byť spolu, radi aspoň spomíname pri pohľade na fotografie. Aj vy ste už možno povedali niečo ako: „Pamätáš sa na tú narodeninovú oslavu, keď sa všetky deti prezliekli za indiánov?“ Jednoducho, skúste dať svojej party tému, ktorá tu ešte nebola. Hostia nebudú spomínať na grilovačku z leta (a ktorú vlastne?), ale na levanduľový večierok, kde všetci prišli vo fialovej, podávali ste levanduľovú limonádu a špeciálne cukrovinky.

Nemusíte sa pri tom veľmi namáhať. Stavte napríklad na rodinné tričká na fotenie, v ktorých sa budete stretávať každú tretiu nedeľu v mesiaci a vždy si urobíte pamätnú fotku. Pri ich plánovaní môžete využiť aj interný humor a vybrať si nápisy, ktoré charakterizujú členov rodiny. Dáte tak najavo, že k sebe patríte a podporíte súdržnosť rodinky.

 

Uľahčite si prácu

Ako hostitelia by ste mali myslieť na program a na hlavné jedlo. Keď však príde viac ako šesť ľudí, jednoznačne ich bez otáľania poproste o pomoc s prípravami. Máte v rodine milovníkov zákuskov? Môžu so sebou priniesť niekoľko plechov sladkých dobrôt. Podobne môžu prispieť aj veľkou misou so šalátom alebo slaným snackom. Majte pripravené nádoby na servírovanie, aby ste ich nemuseli narýchlo hľadať alebo umývať.

Jedlo servírujte vo forme bufetu – má to viacero výhod. Každý si môže zobrať na čo má chuť a na tanieri neustane napríklad kôpka kukurice – ten, kto ju nemá rád, si ju ani nenaloží na tanier. Druhou výhodou je množstvo času, ktorý ušetríte, ak nebudete nakladať a dekorovať taniere pre každého hosťa. Základom je venovať sa spoločnosti a tráviť s nimi čo najviac času.

 

Myslite ekologicky

Aj keď je to lákavé, nenakupujte plastové a papierové jednorazové taniere a príbory. Lepšou nerozbitnou voľbou sú smaltované misky a hrnčeky. Na slané a sladké maškrty zvoľte drevené a kovové misky a podnosy. Nevyťahujte najvzácnejšie krištáľové misy a poháre – záhradná party pripomína skôr príjemný rodinný piknik s uvoľnenejšou atmosférou.

Priebežne odnášajte zvyšky jedla do chladničky a v ideálnom prípade ich rovno deľte do krabičiek pre hostí. Každý si domov odnesie trochu gulášu, grilovaného mäsa a zeleniny, alebo sviežeho šalátu. Vy vďaka tomu nebudete plytvať potravinami a každý bude rád, že sa nemusí starať o obed alebo večeru v nasledujúci deň. Ako repelent použite sójovú sviečku s citrónovou vôňou.