Ako viesť deti k finančnej zodpovednosti?

Chceli by ste mať deti, ktoré sú finančne zodpovedné? Deti je potrebné viesť k finančnej zodpovednosti už od útleho detstva, aby si peňazí vážili a vedeli, ako s nimi správne nakladať. Ak nesprávne vychováte deti, peniaze ich môžu pokaziť, nebudú si ich vážiť a ľahko ich minú, preto je potrebné pristupovať zodpovedne k ich finančnej výchove.

Naučte ich šetriť

Dôležité je deti naučiť šetriť, k tomu slúži skvele nástroj, ktorým je pokladnička. Kúpite deťom pokladničku, kam si môžu peniaze ukladať, deti budú mať radosť z toho, že pokladničku majú a môžu tam pridávať ďalšie peniaze. Každé dieťa by malo dostávať nejaké peniaze, nie veľa, ale nejaký základ, aby si mohli kúpiť desiatu alebo čo potrebujú. Pokiaľ budú chcieť deti viac peňazí, naučte ich dostávať peniaze za odmenu. Ak vám budú deti pomáhať s domácimi prácami, je to skvelý spôsob, ako ich odmeniť. Deti budú domáce práce viac baviť a čoskoro pochopí, že ani vy nedostávate peniaze len tak, ale len vtedy, keď odvediete nejakú prácu. Keď si deti spojí peniaze s vykonanou prácou, budú si ich viac vážiť a znížite tak riziko, že by ich stratili zbytočne.

Vhodné je tiež deťom včas založiť bankový účet, kam sa im budú sporiť peniaze, deti by k takému účtu mali mať prístup až od dospelosti, aby sa mohli lepšie odraziť od dna a mali nasporené peniaze napríklad na bývanie, na prvé auto alebo na štúdium. Nemusíte odkladať veľké čiastky, dobré je založiť deťom účet, keď sú ešte malé a každý mesiac im odložiť aspoň nejakú čiastku. Než budú dospelých, tak sa im peniaze nahromadí a potom s nimi môžu nakladať. Dôležité je tiež deti naučiť stanovovať si ciele, ktoré môžu dosiahnuť a za čo peniaze minú. Bude ich to motivovať treba k tomu, aby si kúpili nové kolo pod.