Ako si bezproblémovo registrovať ochrannú známku?

Ochranná známka môže byť z hľadiska vášho podnikania veľmi dôležitá. Chráni váš produkt pred zámenou s iným produktom a tiež vás chráni ako predajcu, pretože si tak nikto iný nebude môcť váš produkt privlastniť. Ochrannú známku je teda vždy lepšie mať ako nemať. Ako sa ale vyhnúť zbytočnej administratíve, ktorá nemusí byť práve vašou šálkou kávy?

Ako veľa vecí spojených s podnikaním, aj ochranná známka súvisí s množstvom formulárov na vyplnenie, ktoré pre vás nemusia byť úplne zrozumiteľné. Žiadosť o registráciu ochrannej známky súvisí s dlhodobým procesom, kedy prechádza niekoľkomesačným čakaním na schválenie. Komunikácia s úradmi nemusí byť vždy jednoduchá, ochranné známky spravuje konkrétne Úrad priemyselného vlastníctva.

Ako prebieha proces registrácie?

Je dobré vedieť, do čoho idete. V prvom rade je dôležité zistiť, či už na trhu neexistuje rovnaká ochranná známka, ktorú by ste chceli registrovať. Takzvaný rešerš vám ušetrí čas a energiu, ktorú by ste minuli pri vybavovaní úradov. Môže sa stať, že vašu ochrannú známku nebude možné registrovať a tým by nemohla prejsť do schvaľovacieho bodu v procese. Ak vás zaujíma, koľko stojí ochranná známka, cena závisí od toho, kde ju chcete registrovať. Môžete ju registrovať u nás, v Českej republike alebo v rámci Európskej únie.

Kto vám s tým pomôže?

Vybavovanie úradov môžete prenechať na tých, ktorí s tým už majú skúsenosti. Spoločnosť Patentoid vám ponúka vybavenie tejto záležitosti za vás. Vďaka nim budete mať prehľad o svojej žiadosti a aj o prebiehajúcom schvaľovacom procese na príslušnom úrade. Vybavenie žiadosti o registráciu ochrannej známky nebolo nikdy jednoduchšie. Po úspešnom schválení vám doručia certifikát a vy sa tak nemusíte obávať falšovania vášho produktu. Pretože certifikovaný produkt je pre zákazníka väčšou istotou rovnako ako aj pre predávajúceho.