Aké typy termovízií pre poľovníkov poznáme?

Termovízia môže byť užitočnou pomôckou vo výbave každého poľovníka. Umožňuje pozorovanie, či dohľadávanie divej zveri aj v noci a to bez potreby nejakého zostatkového svetla, či externého prísvitu. Okrem rôznych parametrov rozlišujeme aj viaceré typy termovízií. Ktoré sú to?

Termovízne zameriavače a monokulárne termovízie

Začnime pri termovíznych zameriavačoch. Hneď na prvý pohľad vám určite napadne, že takéto termovízie nápadne pripomínajú puškohľady. To preto, že ich nahrádzajú. Montujú sa totižto priamo na zbraň a majú vlastnú zámernú osnovu. Ide tak o akúsi kombináciu klasického puškohľadu a termovíznej technológie. Aby termovízne zameriavače odolali spätnému rázu aj silnejších kalibrov, musia byť veľmi odolné a táto odolnosť má zákonite vplyv aj na ich cenu.

Mierne podobné sú monokulárne termovízie. Sú kompaktné, takže sa zmestia kľudne aj do vrecka poľovníckeho oblečenia. Poľovník tým pádom môže mať takúto termovíziu stále poruke, kedykoľvek pripravenú na použitie.

Termovízne predsádky a termovízne binokuláre

Akýmsi kompromisom medzi vyššie uvedenými typmi termovízií sú termovízne predsádky. Dajú sa používať rovnakým spôsobom, ako monokulárne termovízie, ale zároveň je možné ich aj pripevniť na klasický puškohľad, čím takpovediac zvykne termovízny zameriavač, ktorý využíva priblíženie puškohľadu a termovíznu technológiu predsádky. Pre mnohých poľovníkov je takáto modularita hlavným dôvodom, prečo si vyberajú práve termovízne predsádky.

Poznáme aj termovízne binokuláre, ktoré však už sú väčšími zariadeniami. Kombinujú totiž technológiu modernej termovízie s ďalekohľadom. Nie sú tým pádom tak spratné ako napríklad monokulárne termovízie, ale ponúkajú viaceré pokročilé funkcie, napríklad laserový diaľkomer a existujú aj prevedenia, ktoré kombinujú termovíziu s nočným videním.

Zdroj obrázka:

Autor: Guy Sagi / Stock.adobe.com