Aké náplne alebo tonery kupovať, ak chcete ušetriť?

Pokiaľ na tlačiarni doma alebo v práci veľa tlačíte, je nákup spotrebného materiálu vašou pravidelnou rutinou. A netýka sa to len papiera, ale aj atramentových náplní alebo tonerov (v závislosti od toho, či ide o atramentovú, alebo laserovú tlačiareň). Tie totiž stoja podstatne viac ako papier.

Originálny spotrebný materiál je najdrahší

Zároveň je však možné na náplniach a toneroch aj výraznejšie ušetriť. Predsa len, pri obyčajnom papieri do tlačiarne nemáte moc na čom šetriť a čo sa týka fotopapiera na tlačenie fotografií, ak chcete zachovať určitú kvalitu, tiež nemôžete ísť príliš dole v rámci cenových kategórií. Náplne a tonery však rozlišujeme na 3 typy, ktoré sa od seba odlišujú v prvom rade spôsobom výroby. A tu už je podstatne väčší priestor na šetrenie.

Najdrahšou variantou sú originálne náplne a tonery, ktoré vyrába výrobca tlačiarne. Ak teda máte napríklad laserovú tlačiareň Brother, patria do nej originálne tonery Brother atď. Ich cena je pomerne vysoká z toho dôvodu, že práve spotrebný materiál je tým, čo výrobcom tlačiarní zaplatí ich vývoj. Na druhej strane, ak chcete záruku 100 % kvality, originálny spotrebný materiál vám ju dá.

Alternatívne možnosti, ktoré vám pomôžu ušetriť

Okrem originálnych náplní a tonerov poznáme aj neoriginálne, resp. alternatívne, ktoré vyrába viacero výrobcov. Takéto náplne a tonery následne delíme na dva typy: renovované/repasované a kompatibilné.

Ak sa pozrieme na prvý typ a teda renovované náplne a tonery, vyrábajú sa z použitých originálov, ktoré sa rozoberú, dôkladne vyčistia a v prípade potreby sa v nich vymenia poškodené časti. Samozrejme, potom je potrebné náplň alebo toner naplniť a ešte sa nainštaluje aj nový čip. Čo sa ceny týka, je možné tu výrazne ušetriť oproti originálom, ale treba si dať pozor na rozdielnu kvalitu rôznych výrobcov, ktorí používajú rôzne postupy pri renovácii.

V prípade, že chcete kupovať naozaj lacné tonery a náplne, mali by ste siahnuť po takzvaných kompatibilných. Tieto ich výrobcovia produkujú kompletne „od základu“ z nových dielov. Zväčša sú najlacnejšie, keďže ich výroba je zameraná na zachovanie čo najnižšej ceny. To má však aj svoju tienistú stránku a to tú, že rozdiely v kvalite medzi jednotlivými výrobcami sú tu ešte väčšie ako v prípade renovovaných náplní a tonerov.

Zdroj obrázka:

Autor: Drobot Dean / Stock.adobe.com