Ako správne triediť odpad?

V dnešnej dobe veľa ľudí vie, ako správne triediť odpad, no mnoho ľudí tiež nevie, ako na to. Je to veľmi dôležitá činnosť, ktorú je potrebné ovládať. Hlavne z hľadiska životného prostredia, pretože správne triedenie rozhodne vie zlepšiť stav ekológie.

Nie nadarmo sa hovorí, že správne triediť odpad by sme mali učiť už naše deti. Predsa len, ak sa im to bude vštepovať odmalička, budú to ovládať aj v ich budúcnosti. V nasledujúcich riadkoch tohto článku vám prinášame tipy, ako správne triediť odpad, pretože mnohí ľudia to ešte neovládajú tak, ako by mali.

Zberný dvor ako správne riešenie

Starý nábytok, batérie či iné spotrebiče rozhodne nepatria do komunálneho odpadu. Na tento druh odpadu je totiž vhodný práve zberný dvor. Tam sa odporúča zaviesť aj stavebný odpad. Zberný dvor nájdete v každej obci, pričom máte vývoz odpadu úplne zadarmo. Preto neváhajte využiť túto možnosť a nepotrebný nábytok zavezte práve na toto miesto. Tento druh odpadu totiž určite nepatrí ani do prírody. Skládky odpadu sú totiž zakázané a v niektorých prípadoch aj trestné. Zberný dvor by ste tak určite mali využiť.

Nádoby podľa farby

Asi ste si už neraz všimli, že nádoby na odpad sú rozdelené na základe farieb. Zelená nádoba je určená na sklo, žltá na plast a hnedá na biologický odpad. V niektorých prípadoch existujú aj červené nádoby, ktoré sú určené na staré baterky alebo kov. Čierna alebo sivá nádoba na odpad je určená práve na komunálny odpad. Na každej z týchto nádob je však vo väčšine prípadov napísané, čo presne do nej môžete hádzať, preto sa vopred radšej dobre informujte. Okrem iného, ak nechcete pred kontajnermi stráviť veľa času, všetok odpad si môžete roztriediť doma, predtým, ako pôjdete daný odpad vyhodiť.

Na rôznych webových stránkach si tiež môžete pozrieť informácie o tom, čo patrí do daných nádob a čo nie. Je to tam rozpísané o čo si viac detailnejšie, preto sa neváhajte informovať vopred.