Aj stav tlmičov má veľký vplyv na bezpečnosť jazdy. Ako o ne dbať?

V súvislosti s bezpečnosťou jazdy autom hrá hlavnú úlohu brzdový systém. Len o komponentoch, ktoré ho tvoria, to však nie je. Veľký vplyv na bezpečnosť majú napríklad aj tlmiče. Na tie rozhodne netreba zabúdať.

Bez funkčných tlmičov nefunguje viac vecí

Tlmiče v aute nie sú len o komforte. Skrz to, že sa starajú o čo najlepší kontakt kolies s vozovkou, ich stav má vplyv tak na jazdné vlastnosti vozidla ako aj na účinok rôznych bezpečnostných systémov, akými sú napríklad ABS alebo ESP. Tie totiž dokážu stopercentne pracovať len vtedy, keď aj tlmiče fungujú správne.

Tlmiče však majú jeden problém. Ich opotrebovanie vekom je len veľmi plynulé. Na rozdiel od napríklad netesností na výfukovom potrubí, ktoré hneď počuť, si opotrebovanie tlmičov kvôli jeho plynulosti ani nemusíte všimnúť.

Veď sa aj hovorí, že opotrebované tlmiče si skôr všimnete na cudzom aute ako na vašom vlastnom. Aj napriek tomu sú tu však prejavy, na ktoré sa môžete zamerať a potenciálne tak odhaliť potrebu kúpy nových tlmičov.

Ako rozpoznať opotrebované tlmiče a ako často ich nechávať skontrolovať?

Ako sa teda na aute prejavujú opotrebované tlmiče? Jedným z prejavov je prílišné nakláňanie auta do strán a jeho vychyľovanie k vonkajšej strane zákruty. To sa však nemusí diať vždy, ale ak máte opotrebované tlmiče, v ostrých zákrutách to možno pocítiť.

Opotrebované tlmiče sa vedia prejaviť aj vibráciami a chvením volantu a zreteľným praskaním, ktoré naberá na intenzite pri prejazde nerovností na ceste. A zaradiť medzi prejavy opotrebovaných tlmičov môžeme aj prešmykovanie kolies pri zrýchľovaní.

Ako sme však spomenuli, tieto prejavy si niekedy nemusíte vôbec všimnúť. Preto je najlepšie nechávať tlmiče pravidelne kontrolovať. Prvú kontrolu by ste mali robiť po najazdení 80 000 km a potom ju opakovať každých 20 000 km.

Zdroj obrázka:

Autor: photology1971 / Stock.adobe.com