Preklzovanie spojky: príčiny, následky a riešenie

Spojka (a teraz nemyslíme výlučne „strašiaka“ mnohých v podobe spojkového pedála) je jednou zo základných súčastí automobilov. Keďže „pracuje“ pri každej jazde, je pochopiteľné, že sa časom opotrebuje.

Opotrebovanie aj zlá montáž

Jedným zo znakov opotrebovanej spojky je jej preklzovanie. Dokonca môžeme povedať, že ide o najčastejší signál problémov so spojkou. K tomu môže dôjsť už spomenutým bežným opotrebovaním počas rokov používania auta, ale časté príčiny sú aj iné.

Preklzovanie spojky a teda jej opotrebovanie môže nastať aj skôr, ako je bežné. To v dôsledku nesprávnej techniky jazdy. Asi najčastejším zlozvykom, ktorý spojke škodí a spôsobuje nadmerné opotrebovanie dôležitých autodielov, z ktorých sa spojka skladá, je odkladanie nohy na pedáli spojky. Aj keď si myslíte, že ju nestláčate, opak je pravdou. A obzvlášť pri nerovnostiach na našich cestách. Často vodiči spojke škodia aj podtáčaním, či pretáčaním motora. Preklzovať však môže aj čerstvo vymenená spojka, ak bola jej montáž vykonaná zle.

Problém, ktorý treba riešiť čo najskôr

Dôležitou otázkou potom je, čo v takomto prípade robiť? Hneď na úvod vás nepotešíme, ale oprava preklzujúcej spojky nie je možná. Už totiž stratila časť svojej funkcie a to je nezvratná situácia. Nevyhnutná je tak výmena kompletnej spojky.

S výmenou však netreba otáľať. Preklzovanie spojky totiž nezmizne, ak ho budete ignorovať, práve naopak, problémy budú len pribúdať. Druhým príznakom opotrebovanej spojky, ktorý sa zvykne pridať, je smrad, ktorý signalizuje prehrievanie jednotlivých komponentov spojky, vrátane zotrvačníka.

Nejde však len o prejavy poškodenia. Ak budete ignorovať potrebu novej spojky až do momentu, keď už nebude možné zaradiť rýchlosť, môže sa poškodiť aj mechanizmus ovládania spojky a dokonca unikať olej z prevodovky. A to pochopiteľne predraží opravu.

Zdroj obrázka:

Autor: DmitrySteshenko / Stock.adobe.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*