Neželaný hluk v domácnosti, ten celkom dobre poznajú hlavne obyvatelia panelákov, ale úplne sa nevyhýba sa ani tým, ktorí bývajú v rodinných domoch. V panelákoch je však situácia často „kritickejšia“.
Odhlučnenie stien
Dôvod, prečo práve paneláky sú na tom s neželaným hlukom horšie, je jednoduchý: susedov tu máte (obrazne povedané) za každou stenou. Preto nezaškodí investovať do účinnej zvukovej izolácie bytu, čiže stien a prípadne aj stropu.
Odhlučnenie steny v panelovom dome sa dá urobiť naozaj účinne. Na tento účel sa používa množstvo rôznych materiálov, ktoré sa vhodne kombinujú, aby boli dosiahnuté čo najlepšie výsledky pri izolovaní zvuku a zároveň nebola príliš výrazne zmenšená miestnosť kvôli prípadnej veľkej hrúbke izolácie.
Medzi takéto materiály patrí napríklad lisovaná akustická pena, ktorá sa používa ako výplň konštrukcií so zvukovo izolačnými doskami. Jej vlastnosti totiž samé o sebe nestačia na útlm nízkych frekvencií, preto je nutné ju kombinovať s ďalšími materiálmi. V takýchto kombináciách však najmä svojimi pohltivými vlastnosťami prispieva k odhlučneniu miestnosti.
A čo ak sú hluční susedia nad vami?
Pri snahách o odhlučnenie bytu môžete naraziť na problém v prípade, že sa chcete zbaviť hluku od susedov nad vami. Konkrétne však teraz myslíme takzvaný kročajový hluk, čiže hluk z dupotu, posúvania stoličiek, pádov predmetov a pod.
Ten sa prenáša najmä stenami a preto naň zvukové odhlučnenie stropu funguje len v obmedzenej miere (to je vhodné skôr na izolovanie hluku, ktorý vzniká v priestore, napr. krik, hlasná hudba a pod.) V prípade kročajového hluku je najúčinnejšia kročajová izolácia podlahy vašich horných susedov.
Zdroj obrázka:
Autor: Pixel-Shot / Stock.adobe.com
Leave a Reply